کسب و کار

برنامه ریزی به شیوه کارآفرینان موفق

همانطور که می‌دانید زندگی کارآفرینان موفق پر از اتفاقات غیرمنتظره است و فقط افراد پرتلاش موفق خواهند شد این اتفاقات را به‌خوبی کنترل کنند. کنترل یک زندگی پرمشغله، جز با یک برنامه‌ریزی درست امکان‌پذیر نیست. اگر کارآفرین هستید و چمدان خود را برای یک زندگی پرماجرا آماده کرده‌اید، در ادامه با ما همراه باشید تا راه و رسم یک برنامه‌ریزی خوب را با چند روش ساده برای شما شرح دهیم. هر کارآفرین زندگی پرمشغله‌ای دارد. آنها سخت کار می‌کنند تا به موفقیت برسند و رؤیاهای خود را به واقعیت تبدیل کنند. البته مشغله و برنامه‌ی کاری کارآفرینان کمی با بقیه افراد جامعه فرق دارد. آنها معمولاً در یک جا ثابت نیستند و دائما در حال برگزاری جلسه‌های وقت و بی‌وقت‌اند. کار آن‌ها یک روال معمولی ندارد و نمی‌توان با برنامه‌های عادی به آن نظم و ساختار درست بخشید. یک کارآفرین با برنامه‌های خاص و مناسب می‌تواند بیشترین بازده را از لحظه‌لحظه زندگی کاری خود ببرد.
در ادامه می‌خواهیم ۵ روش مناسب برای کارآفرینانی که معمولاً سرشان شلوغ است و نمی‌توانند از برنامه‌ریزی‌های فعلی سودی ببرند، نام ببریم. قبل از توضیح درباره روش‌ها، بهتر است بدانید یک کارآفرین با این روش‌ها می‌تواند کارهای روزمره خود را زمان‌بندی کند و به‌ اندازه‌ای که ممکن است، بهره‌وری خود را بالا ببرد.

5 روش برنامه ریزی به شیوه کارآفرینان موفق

1- هرروز صبح یک روال ثابت را طی کنید

داشتن یک روال ثابت صبحگاهی بسیار مهم است. بهتر است وقتی‌ که از خواب بیدار می‌شوید یک روال ثابت را طی کنید. موفق‌ترین افراد هر روز صبح یک روال ثابت را می‌گذرانند و به‌ ندرت از آن خارج می‌شدند. ریچارد برانسون (کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی) در مورد روال صبحگاهی خود بسیار حساس بود و آن را رعایت می‌کرد؛ با این اوصاف نگاهی به زندگی موفق او بیندازید تا تأثیر این عادت خوب را ببینید. هر روز صبح هر کاری که می‌خواهید، انجام دهید؛ این کار می‌تواند خواندن یک کتاب، آشپزی یا هر کار دیگری باشد، فقط سعی کنید انجام این روال را هر روز به‌ طور منظم حفظ کنید.

2- کارهای سخت را به‌ جای به تعویق انداختن، همیشه در اولویت قرار دهید

اغلب افراد وسوسه می‌شوند ابتدا به سراغ کارهای بی‌اهمیت و آسان بروند، سپس خود را درگیر کارهای سخت‌تر کنند. ولی یک کارآفرین موفق همیشه به دنبال این است که انجام کارهای سخت‌تر را در اولویت خود قرار دهد. خوبی این روش چیست؟ با این کار شما وقتی به سراغ کارهای سخت می‌روید که بیشترین انرژی و انگیزه را دارید و ذهنتان درگیر کارهای کم‌ اهمیت نیست. یک لیست اولویت داشته باشید و از مهم‌ترین کارها شروع کنید.

3- برنامه زمانی خود را به‌ صورت متعادل فشرده‌سازی کنید

هر کارآفرین می‌داند که فرسودگی شغلی یک موضوع جدی است. آنها با وجود اینکه برنامه‌ی روزانه شلوغی دارند، تلاش می‌کنند بیش از کشش خود کار نکنند یا حداقل در این مورد سعی خود را می‌کنند. تغییر مکان زیاد برای جلسات متوالی یا تعویض کارها می‌تواند روحیه یک کارآفرین را دگرگون کند و بهره‌وری او را به‌صورت محسوسی کاهش دهد. درباره‌ی کارهای روزانه خود واقع‌ بینانه عمل کنید و خود را بیش‌ از حد درگیر کار نکنید؛ چون ممکن است این رفتار نتیجه عکس بدهد. بهتر است بدانید که در راه اندازی کسب و کار خود نمی‌توانیم ابر قهرمان باشیم.

4- در موقعیت‌های استرس‌زا، یک‌زمان ریکاوری به خود بدهید

زمانی که استرس زیاد وارد زندگی یک کارآفرین می‌شود، برای او نقش سم را ایفا خواهد کرد. استرس کم خیلی هم بد نیست و باعث هوشیاری و افزایش تمرکز شما بر یک موضوع خاص می‌شود، ولی وقتی این فشار روانی زیاد شود، قضیه فرق خواهد کرد. استرس کاری زیاد بر سلامت شما تأثیر خواهد گذاشت و باعث می‌شود کنترل و توانایی خود را برای تمرکز کردن بر یک موضوع از دست بدهید. یک کارآفرین موفق می‌داند که در چنین زمانی باید به خود وقت کافی برای ریکاوری بدهد تا توانایی و تمرکز را دوباره به دست بیاورد. در چنین شرایطی، با کمی راه رفتن یا ورزش کردن می‌توانید روحیه‌ی خود را بهتر کنید. همچنین با پرداختن به یک کار دیگر هم می‌توانید تجدید قوا کنید و از شرایط استرس زا خارج شوید.

5- روزهای کاری را مرور کنید و از موفقیت‌ها خوشحال شوید

افراد موفق به‌خوبی می‌دانند که نگاه کردن به کارهای انجام‌ شده در یک روز و موفقیت‌های پیش‌آمده، چقدر به آنها احساس خوشایندی می‌دهد. این عمل احساس غرور و افتخار و قدردانی را به‌ عنوان یک پاداش برای انجام صحیح یک کار خوب، برای آنها به ارمغان می‌آورد. این یادآوری باعث ایجاد ارتباط مثبت بین شما و کار سخت روزانه‌تان می‌شود. همچنین به شما این انگیزه را می‌دهد تا در همان مسیر پیشروی کنید. این یادآوری به شما کمک می‌کند بر کارهای خود تمرکز کنید و بهره‌وری را تا حد امکان افزایش دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *