روانشناسی, سبک زندگی

تخت خوابت را مرتب کن؛ تغییر های کوچک جرقه ای برای تغییر دنیا!

کتاب تختخوابت را مرتب کن با عنوان اصلی Make Your Bed نوشته ژنرال ویلیام اچ. مک‌ریون – بازنشسته‌ی نیروی دریایی آمریکا – است که در آن به نکات کوچک ولی مهمی اشاره می‌کند و بر این باور است که ممکن است زندگی شما و حتی دنیا را تغییر دهد. فرمانده ویلیام اچ. مک‌ریون در ۳۷ سال خدمتش به عنوان یگان ویژه‌ی نیروی دریایی، در تمام سطوح فرماندهی بوده است. او  اکنون رئیس دانشگاه تگزاس سیستم است و کتابش جزء پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۷ بود. کتاب تختخوابت را مرتب کن شامل ده فصل کوتاه است که اساس کتاب را تشکیل می‌دهد. او در هر فصل یک درس را در کنار خاطره‌های دوران آموزش، خدمت و عملیات‌های جنگی به طور خلاصه بیان می‌کند. مطالبی که در این کتاب بیان می‌شود شاید در نگاه اول ساده و بسیار شبیه مطالب کتاب‌های موفقیت باشد. اما تفاوت اصلی این کتاب و نکات آن در این است که مک‌ریون خودش همه‌ی این نکات را رعایت و با آن‌ها زندگی کرده است. صرفا حرف‌هایی جذاب و تئوری هایی که در یک مکان راحت نوشته شده باشند، نیستند. مثلا وقتی مک‌ریون در فصل دوم می‌گوید که «تو تنهایی از عهده‌اش برنمی‌آیی» حقیقتا این موضوع را لمس کرده است و در حادثه وحشتناکی که برایش اتفاق افتاد اگر تنها بود هرگز از عهده‌اش برنمی‌آمد.

    مروری بر فصل های کتاب:

  • روزت را با تکمیل یک کار شروع کن: ما همگی به دنبال چیزی هستیم  که مایه ی تسلی و آرامش مان باشد که به ما انگیزه ای برای شروع بدهد. هیچ چیز نمی تواند جای قدرت و مایه آرامش ایمان و باور انسان را بگیرد. اما گاهی همین عمل ساده مرتب کردن تختخوابتان می تواند رضایت خاطر لازم برای شروع روز و حس شادی و سبکی برای به پایان بردن آن را به شما بدهد. اگر می خواهید زندگی تان و حتی شاید دنیا را تغییر دهید، از مرتب کردن تخت خوابتان شروع کنید.
  • به تنهایی از پس آن بر نمی آیی: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، کسی را پیدا کن که در پارو زدن به تو کمک کند. هیچ کدام از ما از لحظات سخت و دشوار زندگی در امان نیستیم. برای رسیدن به مقصد نهایی در زندگی به یک تیم  از افراد شایسته نیاز دارید و تا می توانید دوست پیدا کنید و هرگز فراموش نکنید که موفقیت شما به دیگران وابسته است.
  • فقط باید دل بزرگی داشته باشی: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، آدم ها را بر اساس دل و جرات آنها بسنج. باید جسارت زیادی داشته باشی، اگر می‌خواهی دنیا را تغییر بدهی با موانع شاخ به شاخ بشو. زندگی یک جدال است و همیشه زمینه های شکست وجود دارد. آنها که از شکست می ترسند و از آن فرار می کنند، هیچ وقت نخواهد توانست محدودیت های خود را کنار بزنند و پتانسیل های درونی خود را کشف کنند.
  • زندگی منصفانه نیست؛ تو به راه خودت ادامه بده: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، شیرینی شکری بودن را پشت سر بگذار و همچنان به راهت ادامه بده. گاهی مهم نیست چه قدر تلاش می کنید، مهم نیست چه قدر خوب هستید، چون در نهایت شیرینی شکری می شوید. پس شکایت نکنید. آن را تقصیر بد شانسی تان نیندازید. برافراشته بمانید، به آینده چشم بدوزید و همچنان ادامه دهید.
  • شکست تو را قوی تر می کند: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، از سیرک نترس. ناکامی ها و شکست های گذشته من را قوی تر کرده اند، به من یاد داده اند که انسان جایز الخطاست. رهبران واقعی باید از شکست هایشان درس بگیرند، از این درس ها برای انگیزه گرفتن استفاده کنند و از دوباره امتحان کردن یا اتخاذ تصمیمات دشوار آتی نهراسند. شما نمی توانید از گرفتاری در سیرک اجتناب کنید. گاهی اسم همه ی ما توی این لیست می رود. اما از سیرک نترسید.
  • باید حسابی جسور باشی: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، با کله توی دل مانع برو. زندگی یک نبرد است و همواره احتمال شکست هم وجود دارد اما آنهایی که در ترس از شکست یا دشواری یا سرافکندگی زندگی می کنند هرگز به توانایی های پنهان خود دست پیدا نمی کنند. بدون فراتر رفتن از مرزها و محدودیت ها، بدون با کله سقوط کردن در مانع، بدون جسارت هرگز نخواهید فهمید حقیقتا چه چیزی در زندگی تان شدنی است.
  • جلوی قلدرها محکم بایست: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، از کوسه ها فرار نکن. قلدرها همه مثل هم هستند. آنها بر بستر ترس و وحشت شکوفا می شوند. قلدرها قدرت خود را از طریق کم جراتی و زبونی دیگران به دست می آورند. آنها شبیه کوسه ها هستند که ترس را در آب بو می کشند. اگر ببینند طعمه شان تقلا می کند، او را دوره می کنند. آنها به دنبال قربانیان ضعیف هستند. اگر شجاعت لازم برای محکم کردن جای پایتان را نداشته باشید، آنها حمله می کنند. در زندگی هم برای رسیدن به اهدافتان، برای تکمیل مسیر شنای شبانه، باید مردان و زنانی جسور باشید. شجاعت درون همه ما هست. باید آن را در اعماق وجودتان جستجو کنید، تا به منبع نامتناهی آن برسید
  • بر مشکلات غلبه کن: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، در سخت ترین لحظات همیشه بهترین خود باش. همه ما در لحظاتی از زندگی مان با لحظات دشواری روبرو می شویم. اگر موضوع از دست دادن یکی از عزیزان نباشد، مشکل دیگری پیش آمده و روح شما را آزرده می کند طوری که دیگر به آینده اعتمادی ندارید. در آن لحظات تلخ و سیاه درون خود را بجویید و بهترین خودتان باشید.
  • به دیگران امید بده: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، وقتی تا خرخره در گل فرو رفته بودی بزن زیر آواز. همه ما از نعمت امید برخورداریم تا ادامه دهیم. نه تنها به زندگیمان ادمه دهیم بلکه الهام بخش دیگران هم باشیم. همه ما گاهی در شرایطی هستیم که شبیه زیر گل ماندن است. درست همین جاست که باید لبخند بزنید، اطرافیانتان را بلند کنید و به آنها امید دهید که فردا روز بهتری خواهد بود.
  • هیچوقت کنار نکش: اگر می خواهی دنیا را تغییر دهی، هیچوقت ناقوس را به صدا درنیاور. زندگی مملو از روزهای سخت است اما بدانید که همیشه یک نفر دیگر هم هست که اوضاع بدتری از شما دارد. اگر از رویاهایتان دست نکشید و مقابل نابرابری ها قوی باشید، در این صورت زندگی همان چیزی خواهد بود که شما از آن می سازید و می توانید آن را فوق العاده بسازید.

کتاب تخت خوابت را مرتب کن مناسب چه کسانی است:

ویلیام اچ. مک‌ریون در سال ۲۰۱۴ برای جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس نیز مطالب این کتاب را در قالب یک سخنرانی بیان کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. متن این سخنرانی در پایان کتاب نیز آمده است. درآخر پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال یک کتاب کوچک، خوش‌خوان و تاثیرگذار هستید که تلنگری برای شما باشد حتما کتاب تختخوابت را مرتب کن را بخوانید. در هر مرحله ای از زندگی که باشید در این کتاب توصیه ای درخشان برای شما وجود دارد که بعد از خواندن این کتاب برای تغییر زندگی تان و اطرافیانتان در مسیر بهبود و پیشرفت مصمم نشوید.

همچنین توصیه میشود برای مطالعه این کتاب به یکی از بهترین ترجمه های این اثر، ترجمه شهریار کلاته از نشر «درقلم» مراجعه کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *